Facebook
Twitter
Google +
YouTube
Въпреки непредвидения шок върху икономиката заради COVID-19 пандемията, амбицията на Европа за въглеродно неутрална и кръгова икономика до 2050 г. остава основно послание в предложения от ЕК фонд за възстановяване Next Generation EU.
Определяна като повратна точка на новото десетилетие, заявката на Европа за преход към зелена и дигитална индустрия задава нов дневен ред за развитието на бизнеса, предприемачеството и обществата.
Готова ли е България да участва активно в европейската икономическа трансформация и да спечели от нея е водеща тема в единадесетото издание на Зеления форум на списание „Мениджър“.
Представители на европейски и местни институции, експерти и лидери на компании и организации с доказано добри практики в управлението на ресурси ще очертаят необходимите стъпки, политики и иновации за по-чисто и устойчиво бъдеще.
Модератор: Николай Михайлов - експерт по кръгова икономика и устойчивo управление на ресурсите
Теми:
1. Промяна на нагласите: от компенсация към възможности.
Как европейските средства, които България има шанс да получи от фонда за възстановяване Next Generation EU, да се превърнат в инструмент за ускорено развитие в посока цифровизация и работещи зелени решения в икономиката. Готова ли е българската стратегия за устойчив растеж?
2. Новите индустриални реалности: с какво темпо България ще следва визията на ЕС за нулеви емисии
Позицията на различните сектори и производствата у нас пред нахлуващата зелена вълна. Потенциалът на България във ВЕИ, сградните и транспортните технологии. Предизвикателствата при декарбонизацията на тежката индустрия. Как предложението за укрепване на Фонда за справедлив преход ще помогне на страни като България да ускорят трансформирането на индустриите, запазвайки и увеличавайки заетостта?
3. Икономически стимули за зелени инвестиции и предприемачество
С какви ангажименти са свързани предвидените в Next Generation EU средства за предоставянето на публични и за стимулирането на частни инвестиции? Идеята за Европейска климатична банка между утопията и реалността. Как ясното дефиниране на понятието „зелени инвестиции“ ще подпомогне насочването на капитал към доказуемо устойчиви бизнеси, изследвания и новаторски решения. Дебат за "зелените" и „дигитални“ данъци за стоки и услуги, идващи извън ЕС.
Теми:
1. Ангажименти за рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки на национално и общоевропейско ниво, според директивите на ЕС (пакет за Кръговата икономика и Директива за пластмасите).
2. Разделно събиране и рециклиране – цели и предизвикателства пред участниците на пазара и споделяне на добри практики.
3. Ролята на организациите за оползотворяване на отпадъци – нови стратегии, решения и технологии. Прозрачност при отчитането на дейностите по оползотворяване на отпадъци.
Теми:
Българските предприемачески и стартъп проекти в областта на екологията и управлението на отпадъци и ресурси с потенциал за масово приложение.